Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Східницький перевал

В середині 1870-х рр. спеціалізовані гірники – “першопрохідці” планово шукали в Східниці поклади озокериту, або так званої в народі “скельної олії”. Проте замість неї гірники натрапили на численні поклади нафти, яка в низинних місцях підходила до поверхні. Згодом цю інформацію отримав геніальний інженер Станіслав-Антоній Щепановський, який у 1879 р. особисто прибув до Східниці і вперше відкрив та оприлюднив основні поклади нафти.

1896 р. вважався роком початку масового видобутку нафти у Східниці. За різними підрахунками, впродовж 1894-1899 рр. Східниця посідала перше місце в Галичині за видобутком “чорного золота”. До кінця ХІХ ст. Східницю з сусіднім Бориславом та іншими населеними пунктами зв’язувала стара дорога, прокладена ще в минулому, і яка була частиною давнього Соляного шляху з Дрогобича до фортеці Тустань, однак вона не могла вже забезпечувати перевезення продуктів сільського господарства та, головне, – видобутої сирої нафти, до того ж старий соляний перевал виявився складним для транспортування великих обсягів ропи. Станом на 1902р. східницькі резервуари могли бути заповнені тижнями, а видобуту нафту нашвидкоруч перевозили чим тільки можна до Борислава, аби звідти передати на експорт. Піком видобутку нафти у Східниці та Бориславі став 1909р., коли було видобуто 9% всієї добутої тоді нафти світу. Для порівняння в 1990р. такий же відсоток видобутку давав Кувейт. Не покращив становища із транспортуванням нафти і дводюймовий нафтопровід, збудований у 1893 р.

Пожвавлення нафтового промислу у Бориславсько-Східницькову нафтовому басейні закономірно супроводжувалося чималими проблемами. На початку весни 1912р. ускладнилася ситуація із дорогами та комунікаціями, які за останні десятиліття були знищені нафтовидобувним ритмом, а на окремих ділянках узагалі були відсутні. Відтак власники нафтових копалень для зручності перевезень сирої нафти вирішили побудувати новий (неподалік старого), більш пологий та зручний перевал, відомий тепер як Східницький.

Перевал Бухів (більш відомий як Східницький) один з найнижчих в Українських Карпатах з висотою 667.4м. над рівнем моря. Він сполучає м. Борислав безпосередньо з курортним селищем Східницею та проходить неподалік від старовинного перевалу через хребет Діл. Цікаво, що і на самому перевалі обабіч дороги видобували ропу і дотепер функціонують кілька свердловин, з яких видобувається нафта за допомогою станків-качалок. Поступово перевал втратив своє початкове призначення і з часом став служити лише для забезпечення транспортного зв’язку між Бориславом, Східницею та селами розташованими у середній течії річки Стрий. Крім того на перевалі щороку проходить етап авторалі гірськими дорогами України, а поруч розташована Східницька вітрова електростанція.