Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

«Карпатський Раточин» Вільяма Генрі Мак-Ґарвея

Поштовхом для подальшого розвитку нафтової промисловості в Бориславі було буріння знаменитої нафтогазової свердловини «Карпатський Раточин»( із 1940 р. № 1100, тепер вул. Івана Мазепи 18). Вона була першою із пробурених глибоких свердловин у Бориславі так званим канадським методом відомою нафтовою фірмою «Simeon Bergheim & McGarvey» (Сімеон Берґгайм та Вільям Генрі Мак-Ґарвей). Бурилася з червня 1893 р. за допомогою механічного (парового) приводу із застосуванням сталевих обсадних труб, штанг та тросів – т. зв. «канадський» метод сухого ударного буріння. У серпні 1893 р. з глибини близько 200 м видобували по кільканадцять бочок нафти в добу, яку трубопроводом транспортували до залізниці у Бориславі. Згодом цю свердловину поглибили до 1420 м і видобували 220 т нафти в добу. Цей спосіб буріння в Бориславі впровадив відомий канадський нафтовий магнат, підприємець і політик Вільям Генрі Мак-Ґарвей (1843 – 1914рр.)

Мак-Ґарвей найбільш відомий своїми подвигами в Галичині, де він керував надзвичайно успішною нафтовою компанією. Мак-Ґарвей був одним із найуспішніших “іноземних бурильників” Петролії(«Вікторіанське нафтове місто Канади» з якого як вважають почалася нафтова промисловость в Північній Америці)

Під час свого перебування в Петролії Мак-Ґарвей інвестував у нафтову промисловість, маючи частки у вісімнадцяти нафтових копальнях, включаючи знамениту «Потоп»,пробурену в 1873 р., та партнерство на нафтопереробному заводі.

У 1879 р. Мак-Ґарвей познайомився з британським інженером і нафтовим промисловцем Джоном Симеоном Берггеймом, коли він поїхав до Петролії, щоб набрати людей, готових бурити в Європі. Чоловіки швидко стали друзями і в 1882 р. Мак-Ґарвей та Берггейм вирушили до Галичини. Вони створили компанію Bergheim & McGarvey у 1883 р. Та запровадили вертикальне буріння канадським способом на галицьких нафтових родовищах, що дозволило проводити розвідки на нечуваній раніше глибині та швидкості. Канадська бурова система пришвидшила розвідку родовищ нафти в Галичині, і знову відкрила ті, що, як вкажи вичерпалися. Мак-Ґарвей та Берггейм також залучили канадських бурильників та обладнання, що розпочало технологічну революцію в Галицькому нафтовому басейні. Мак-Ґарвей працював над впровадженням способу механічного буріння штангами, який названо канадським бурінням. Уда́рне бурі́ння — спосіб буріння, при якому руйнування породи здійснюється під дією ударів падаючого на вибій свердловини бурового долота або ударів по долоту, який стоїть у вибої. Використовується в основному у м’яких і пухких відкладах з уламковими включеннями, а також скельних породах до глибини 100 м. Руйнування порід носить характер дроблення, роздавлення і розпушення. Буріння здійснюється суцільним або кільцевим вибоєм.

Цей спосіб привернув увагу та отримав підтримку прихильників технічного прогресу. З бурінням перших свердловин канадською буровою машиною здобувався досвід, але одночасно виявилося, що її оригінальна конструкція не відповідає геологічним умовам прикарпатських родовищ. Зростала необхідність проходки більш глибоких свердловин, що зумовило проведення робіт з удосконалення як самого верстата, так й інструментів, які застосовували в процесі буріння. В результаті було створено бурову машину – так звану польсько-канадську, яку довго використовували на нафтових родовищах Прикарпаття.

Протягом наступних десяти років Мак-Ґарвей та Берггейм пробурили 370 свердловин загальною глибиною 100 000 метрів. До 1890-х років канадці придбали права на корисні копалини по всій провінції, а 4 липня 1895 р. Мак-Ґарвей та Берггейм реорганізували свою компанію в акціонерне товариство під назвою Galizische-Karpathen Petroleum Aktien-Gesellschaft. За перший рік діяльності компанія виробила майже 35 мільйонів кілограмів сирої нафти і на кінець століття в ній працювало приблизно 2400 робітників.

У 1908 р. імператор Франц Йосип вшанував Мак-Ґарвей титулом лицаря на церемонії у Віденському Імператорському палаці за приведення канадської бурової системи до Галичини, відкриття австрійських нафтових родовищ та перетворення імперії на чистого експортера нафти. Компанія Мак-Ґарвея досягла свого піку на початку 1910-х років, ставши однією з найбільших нафтових компаній Європи. Перша світова війна зруйнувала бізнес нафтового магната в Галичині У листопаді 1914 р., у свій 71-й день народження, Мак-Ґарвей переніс інсульт і помер.

У 1997р. Мак-Ґарвей був внесений до Залу слави канадської нафти за успіх як нафтовий магнат у Галичині.