Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Гора Городище в Бориславі

Гора з загадковою назвою “Городище” є найвищою точкою м. Борислава (641метр над рівнем моря). Ніхто достовірно не може сказати, чому саме так називається ця вершина. Існують різні версії. Згідно з однією гіпотезою монастир “Борислав”, від якого і село, а згодом місто нафтовиків отримало свою назву, розташовувався саме на цій горі, і після чергового татарського нападу монахи залишили обитель, руїни якої в народі стали називати “Городищем”. Згідно іншої версії на вершині гори в часи Київської Русі існувало укріплення, яке виконувало як оборонні, так і спостережні функції на місцевій ділянці давнього Соляного шляху з Дрогобича до фортеці Тустань. І справді з Городища чудово проглядається спостережний пункт на горі Тептюж коло Дрогобича, а також соляні джерела в сусідніх селах.

З початком нафтової лихоманки гора стала по справжньому “золотою жилою”, видобуток нафтової ропи змінив зoвнішний вигляд її. Численні мандрівники приїхавши у Борислав на поч. ХХ ст. могли спостерігати на схилах вершини справжній ліс нафтових веж. Всі ці вежі в темну пору доби освітлювалися електричними ліхтарями, що виглядало справді чарівно. Подивитися на нічні вогні Борислава, “Галицької Каліфорнії” , приїжджали численні групи туристів з сусіднього Трускавця, Львова і навіть з-за кордону.

З часом нафтові вежі замінили на станки-качалки, один з яких в 1970-х в результаті потрапляння блискавки вибухнув, зруйнувавши частину оборонного валу давнього укріплення на вершині.

На теперішній час над Бориславом, як промисловий пам’ятник та символ славного нафтового минулого на горі Городище, височіє нестандартна, унікальна телевізійна вежа. Поява її пов’язана з напів легендою – напів бувальщиною.

В 1973р. в Борислав навідався по партійних справах поважний чиновник із Києва. Приїхав він на два тижні, зупинившись в одному із санаторіїв Трускавця. І все ніби було добре, але окрім газет, на жаль, не було звідки почерпнути свіжу інформацію про світле майбутнє. Хоча телевізор в номері був, однак жоден канал нормально не ловив сигнал. Саме цією проблемою перейнявся розлючений чиновник. Недовго думаючи, він гнівно зателефонував у столицю, висловлюючи своє невдоволення. Ті, методом миттєвої ланцюгової реакції, зателефонували в область, область, в свою чергу, до місцевої влади, і вже на ранок наступного дня нафтовики-креативники на найвищій точці Борислава встановлювали списану 41-метрову трубну бурову вишку. А надвечір приїхали телевізійники і вдало розмістили на її верхівці сучасний для того часу теле-радіотранслятор. Телевізори запрацювали. Чиновник із серйозним виразом обличчя переглядав улюблене майбутнє, а мешканці міста та околиць отримали стабільний нормальний телевізійний сигнал.