Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Бертольд Байтц

Бертольд Байтц – людина, що стала легендою ще за життя. Він народився 26 вересня 1913 в Бенціні, Західна Померанія. Відомий як один із найвпливовіших промисловців Німеччини другої половини ХХ століття.

Його шлях до вершини і впливу на німецьку промисловість розпочався в Україні, а саме – у Бориславі. Із квітня 1939 р. він був працівником нафтової фірми «Rhenania-Ossag Mineralölwerke AG» .1 липня 1941 р. молодший офіцер запасу 28-річний Бертольд Байтц з дружиною Ельзе прибуває до Борислава. Тут він очолив новостворену у місті Karpaten-Öl AG. В Бориславі подружжя одразу стає свідками єврейських погромів. Йоахім Кеппнер, автор біографії Байтца, зазначив, що для Бертольда це був «неймовірний шок». За кілька днів погромів загинули майже двісті євреїв. Та це був лише початок….

Дирекція нафтової фірми розміщувалася у будинку, який існує й сьогодні (вул. Карпатська Брама, 14). Там він працював до 1944 року, влаштовуючи на роботу євреїв. Хоча СС видало наказ про «очищення промисловості від євреїв», Бертольд наполягав, аби всі євреї залишилися працювати. Він постійно зазначав, що вони є незамінними. За розпорядженням Байтца євреям була видана нарукавна пов’язка з літерою «R» («Rüstungsarbeiter» – робітник оборонної промисловості).

На Karpaten-Öl AG працювало у рази більше євреїв, ніж можна було повноцінно задіяти на виробництві. Трудові посвідчення видавалися навіть підліткам, однак дітей, на жаль, не можна було влаштовувати на роботу. В серпні 1942 року трапився один інцидент. На вокзал прибули товарні вагони, в яких завантажували євреїв для відправки у концтабір. Серед них –і євреї Байтца. Він примчав на вокзал і кричав на есесівців, аби ті відпустили його людей. В останній момент він зняв з потяга десятки євреїв, частина з яких навіть не працювала у нього. Разом зі дружиною Ельзе вони також переховували у своєму будинку і єврейських дітей.

Станом на початок 1944 року з 14 тисяч євреїв Борислава живими були лише 1200. Як зазначив автор біографії Байтца, німецький журналіст Йоахим Кеппнер: «Рятуючи людей, він сам ризикував життям. Те, що директор покривав євреїв, дуже багатьом не подобалося. На нього не раз доносили». Одного разу його запросили у комендатуру Гестапо у Вроцлаві. Його врятувало справжнє диво – справу Байтца розглядав друг дитинства, який спалив усі документи.

Після закінчення війни Байтц знову опинився в Німеччині. У 1953 році керівник металургійного концерну Krupp Альфред Крупп запропонував йому стати генеральним уповноваженим, однак імідж концерну був не надто хорошим, тому Бертольду довелося його відбілювати. А допоміг йому в цьому Петер Ерліх – один із врятованих у Бориславі євреїв, який запросив Байтца до Польщі, аби познайомити його з «вищим керівництвом». Бертольд Байтц став одним з перших, хто вимагав виплати компенсацій колишнім примусовим робітникам Саме за порятунок євреїв у часи війни ізраїльський меморіальний центр «Яд-Вашем» визнав Байтца «Праведником народів світу».