Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Сьогодні ми святкуємо 205-тий День народження Йога…..

Сьогодні ми святкуємо 205-тий День народження Йогана Зега. Народився майбутній творець гасової лампи 2 вересня 1817 року в місті Ланьцут.
Львівський фармацевт, перший аптекар міста Борислав, піонер промислової нафтопереробки в Україні та світі, філантроп та друг Стефана Коваліва — це все про нашого патрона.
Його батько Йоган був аптекарем, що й надихнуло його сина піти слідами тата.

Хлопчик навчався у Дрогобичі та Самборі у гімназіях: тут він здобув початкову та середню освіту.

«З тринадцятирічного віку малий Ян почав працювати учнем у аптеці, де й вивчав місцеві нафтопродукти. Тут він провів декілька років, поки в 1844 році, тобто в 27 років вступив до Віденського університету.
Тут упродовж двох років Ян Зег опановує фармацію та успішно складає іспит і захищає ступінь магістра та повертається згодом до Львова.
З 1848 року Зег працює у львівській аптеці Петра Міколяша «Під золотою зіркою», що розтошована на нинішній вулиці Коперника, 1. У середині XIX століття аптека була наймасштабнішою на Галичині.
До аптеки «Під золотою зіркою», де працювали Зег та Лукасевич, який також був фармацевтом і хіміком-технологом, привезли Бориславську нафту (Абрахам Шрайнер), і вони, відповідно, зайнялись її дистиляцією. Ян Зег настільки активно працював із нафтовими виробами, що постійно його одяг був просякнутий тим запахом. Після довгих тижнів лабораторних експериментів Ян Зег успішно виконує поставлене завдання — дистилює та очищує нафтову ропу на окремі фракції. Для очищення нафти Ян Зег використав концентровану сірчану кислоту та содовий розчин. 30 березня 1853 року місті Львів, в аптеці «Під золотою зіркою», у бляшаній лампі, виготовленій львівським бляхарем Адамом Братковським, вперше публічно «засвітився» одержаний нафтопродукт, який як Ян Зег, так і інші називали просто нафтою, що застосовувалася для освітлення. Наступного дня цей винахід вже застосували у міській лікарні на вулиці Личаківській, 26 (сьогодні — Військово-медичний клінічний центр західного реґіону). Там освітили приміщення лампами Адама Братковського та нафтового дистиляту Зега. До речі, Братковський був львівським бляхарем, котрий у цьому ж 1853 році виготовив і вдосконалив гасову лампу. І вночі 31 березня завдяки освітленню вперше у світі провели хірургічну операцію лікарем Заорським пацієнтові Владиславу Холєцкому.

У світі гасову лампу пізніше прозвали «Віденською». До слова, Зег зайнявся удосконаленням гасової лампи та зробив її циліндричної форми.
Ще 27 травня 1853 року Зег подав до Намісництва у Львові заяву про можливість запатентувати винахід на очищення нафти хімічним шляхом. До заяви додано опис винаходу і прохання збереження таємниці цього винаходу та квитанція про оплату в розмірі 40 флоринів конвертованою валютою.
Привілей був виданий у Відні 2 грудня 1853 року на ім’я Йогана Зега, магістра фармації у Львові та оголошений у пресі. Певний час у нього функціонувало три магазини, які знищили пожежі. У лютому 1858 року в одину із крамниць у Львові привезли діжку з нафтопродуктами, проте її везли просто з заводу і, вочевидь, вона пошкодилась. Чисто випадково якийсь перехожий кинув недопалок у те місце, де пролилась речовина, і все спалахнуло. У пожежі загинули дві продавчині, серед яких була кохана дружина Йогана — Дорота. Одружився він на Доротеї з роду Облочинських, і сталось так, що під час пожежі у магазині вони з сестрою загинули. Їй був 21 рік, а її сестрі Герміні – 17. На надгробку в Доротеї і Герміни є куля, охоплена знизу полум’ям. На кулі стоїть Доротея, яка намагається врятувати свою сестру Герміну від загибелі. Вони поховані на Личаківському кладовищі.
Зважаючи на горе, Йоган Зег на певний час усамітнився та припинив працю, невдовзі чоловік засновує ще одну крамницю з продажу нафтопродуктів, що сьогодні розташувалася би на вулиці Театральній навпроти театру імені Марії Заньковецької.
До слова, остання крамничка діяла на вулиці Краківській. Тут продавались легка нафта для освітлення: її могли придбати всі охочі. Також у магазині можна було купити легку фракцію (себто бензин), як рідину для виведення плям з одягу.
Йоган Зен відкриває першу на Галичині цісарсько-королівську Камфінфабрику, де дистилював та очищав нафту у Львові. Окрім цього, тут проводились навчання молодих фахівців.
Чимало людей вважали Йогана Зега винним у пожежі, що забрала життя двох сестер, проте це була воля нещасного випадку. Задля того, аби відновити справедливість та показати власну приязнь до роду Облочинських, він одружився на третій, найстаршій доньці – Марії.
21 серпня 58-річний Зег одержав концесію на відкриття в Бориславі аптеки на вул. Панській (сучасна вул. Шевченка, 12), яку відкрив у березні 1876 року під назвою «Зірка».
Так він працював ще понад 20 років. Він був великим меценатом та навчав за свої гроші багатьох талановитих дітей бідняків, що не мали змоги навчатися в школі. В нього з Марією тут народжуються дві доньки, які в майбутньому теж стануть дружинами аптекарів. А ще телефонний номер під цифрою (#1) в Бориславі належав саме аптеці “Зірка”.
Зег помирає у 80 років. Йогана Зега поховали на старому цвинтарі у Борислав, де зараз знаходиться костел святої Варвари та лапідаріум.
#аптекамузей #аптекамузейзега #борислав #гасовалампа #йоганзег