Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Ви пам’ятаєте, що ми розп…..

Ви пам’ятаєте, що ми розповідаємо історію Бориславської електростанції, якій цього року виповнюється 100 років?
Сьогодні публікуємо другу частину лонґріду!

* * *
Повоєнна розруха у Польській державі та різка інфляція змусила ТЗоВ „Elektrownia związkowa” відступити права на будівництво великої електростанції у Бориславі французькій нафтовидобувній фірмі „Premier”, яка в серпні 1922 року її збудувала.

Хоч з чужим капіталом, але Бориславська електростанція з’явилася, і в цьому була головна заслуга ТЗоВ „Elektrownia związkowa”, яка підготувала місце і техніко-економічне обґрунтування її спорудження. Електростанція споживала попутний газ з нафтових свердловин і крім виробництва електроенергії виконувала неоціненну екологічну функцію – дегазацію міста.

Проте нафтовидобувна фірма „Premier” використовувала електростанцію виключно для власних потреб нафтопромислів. Але львівські електрики не склали руки – вони вважали, що ця електростанція повинна стати регіональною для цілої округи. Спершу ТзОВ “Gaz ziemny” спільно з ТзОВ “Elektrownia związkowa” створили Акціонерне Товариство „Międzymiastowe gazociągi” (“Міжміські газогони”) з метою, як вказано у його Статуті, транспортування енергоносіїв.

У лютому 1923 року наглядова рада АТ „Międzymiastowe gazociągi”, за участю Г.Сокольніцкого, В.Шайнока та Ю. Томіцкого, приготувала подання на отримання державної ліцензії на транспортування електроенергії у Бориславсько-Дрогобицькому вузлі.

Ухвалили й рішення звернутися до фірми „Premier” щодо створення з ним, “або й без нього електромережного підприємства”. Нарешті у 1924 році таке підприємство – Підкарпатське Електричне Товариство (ПЕТ) – було створено. 16 квітня 1924 року відбулися установочні збори нового Товариства. Невдовзі ПЕТ розпочало будівництво ЛЕП – 15 кВ з Бориславської електростанції до навколишніх міст – Дрогобича, Стрия, Самбора, Трускавця.

Цікаво прослідкувати, як відбувалася електрифікація Дрогобича. Події відображають конкуренту боротьбу різних приватних фірм. Першу електростанцію у Дрогобичі збудували навіть на рік раніше, ніж у Бориславі – у 1921 році. Її власником була приватна фірма “Galicja” (“Ґаліція”). Вона існує дотепер – належить нафтопереробному заводу НПК “Галичина”. Спершу її використовували для виробничих потреб, але у 1925 році Ґабріель Сокольницький розробив проект електрифікації від неї міста Дрогобича.

За проектом Сокольницького львівська фірма “Сіменс” мала встановити у місті чотири трансформаторні підстанції напругою 6000/380-220В. Проте потужності електростанції “Galicja” стало замало. Тоді у гру ключилося Підкарпатське Електричне Товариство. У 1929 році ПЕТ збудувало повітряну лінію 15 кВ з Борислава до Дрогобича. Мережа 15 кВ була власністю ПЕТ, а мережа 6 і 0,22 кВ – магістрату (всього в місті було 8 шт. ТП). Тож електроенергія до споживачів Дрогобича надходила з електростанцій АТ “Premier” і АТ “Galicja”. Звісно, що між ними мусив виникнути конфлікт. АТ “Galicja” скаржилося, що ПЕТ уклало угоду з дрогобицьким маґістратом на постачання електроенергії до міста за ціною 12 швейцарських центів за 1 кВт-год, а їм платять лише по 7 центів. Очевидно певну роль зіграло те, що ще перед тим ПЕТ отримало винятковий урядовий дозвіл на постачання електроенергії на цілий терен, включно з Дрогобичем, і змогло наполягати на своїх умовах. Немаловажним було й те, що АТ “Galicja” не була спроможною забезпечити повне електропостачання міста, а ПЕТ гарантувала покриття всіх потреб у електриці одразу ж. Разом з тим, ПЕТ почало диктувати обсяг електроенергії, який місто мало купувати у них. Так, у 1933 році ПЕТ підписало угоду з маґістратом, за якою місто повинно споживати не менше як 240 тис. кВт-год на рік.

У 1929 році ПЕТ електрифікувало Стрий, а в 1931 році – Самбір. Вірніше Самбір перевели з постійного струму на змінний (там існувала своя електростанція з 1908 року). Її потужності стало катастрофічно не вистачати, тому за проектом Габріеля Сокольницького до міста побудували ЛЕП 15 кВ з Бориславської електростанції.

Перед Другою світовою війною Бориславська електростанція мала три генератори з загальною потужністю 11,2 МВт.

* * *
Далі буде. На світлині – Бориславська електростанція