про проект
Сторінка створена в рамках реалізації проєкту «Нафтова колиска Європи: забута історія Польщі і України», що впроваджується за Програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 та фінансується Євросоюзом.
Тематична ціль: Спадщина.
Пріоритет: Промоція місцевої культури та історії.
Головний Бенефіціар: Бориславська міська рада (Львівська область, Україна).
Бенефіціар: Ґміна Сянок (Підкарпатське воєводство, Польща).
Термін реалізації проєкту: 1 листопада 2020 — 30 вересня 2022.
Цільові групи та кінцеві бенефіціари: місцеві мешканці, туристи, члени місцевих громадських організацій, представники влади та малого і середнього бізнесу туристичного спрямування, працівники культурно-освітніх закладів, туристичні фірми та гіди.
Партнерів проєкту об’єднує спільна культурно-історична спадщина, що пов’язана з видобутком нафти в Передкарпатській нафтогазоносній провінції ще з XVI ст.. В часи розквіту нафтовидобутку середини XIX – початку XX століть Бориславсько-Сяноцький регіон став справжньою колискою європейської нафтової промисловості!
Довший час потенціал нафтової спадщини Бориславсько-Сяноцького регіону був недостатньо вивченим та захищеним, недостатньо пропагувався та використовувався. Проблемою регіону були також відсутність туристичної інформації та комплексних туристичних пропозицій, низький рівень транскордонної співпраці, що призводило до невеликої кількості туристів.
Але через багатство історичних подій, традицій та унікальних артефактів регіон має великі перспективи щодо свого історико-культурного розвитку як туристичний центр не лише України та Польщі, але і Європи та цілого світу. Тож основною метою нашого проєкту стало забезпечення збереження та популяризації культурно-історичної спадщини Бориславсько-Сяноцького регіону, зміцнення культурних зв’язків та співпраця, покращення іміджу та привабливості регіону. Проєкт сприятиме збільшенню туристичних потоків до ґміни Сянок та Борислава, що створить нові можливості для економічного розвитку цих територій.
Основні завдання проєкту:
1. Різнопланові експертні наукові дослідження: пошук, збір та впорядкування матеріалів з історії нафтової промисловості Борислава і околиць та ґміни Сянок, використовуючи історичні джерела з архівів, музеїв, приватних та державних колекцій; дослідження історичних об’єктів нафтогазової промисловості регіону з огляду можливостей використання їх з туристичною метою; створення стратегії розвитку туризму регіону на основі використання історичних об’єктів нафтогазової промисловості.
2. Розробка каталога «нафтових» пам’яток Борислава та ґміни Сянок, який розміщений на цьому сайті:
3. Розробка та друк карт Бориславської територіальної громади та ґміни Сянок із позначеними і описаними пам’ятками, пов’язаними із місцями історичного нафтовидобутку регіону.
4. Розробка та друк двомовного альбома про історію нафтовидобувної промисловості Борислава та ґміни Сянок.
5. Встановлення пам’ятників першовідкривачам способу отримання гасу, дослідникам та піонерам переробки нафти: Йогану Зегу – в м. Бориславі та Ігнацію Лукасєвічу – в с. Страхоціна ґміни Сянок.
6. Проведення ряд спільних заходів та зустрічей у Бориславі та ґміні Сянок: тренінгів для осіб, що займаються дослідженням, збереженням та промоцією культурної спадщини; семінарів, присвячених відкриттю пам’ятників Йогану Зегу в Бориславі та Ігнацію Лукасєвічу в Страхоціні ґміни Сянок; конференцій «Нафтова колиска Європи: забута історія Польщі і України». На цих зустрічах заплановано представлення результатів проєкту та висновків експертних досліджень, презентація проєктних публікацій, обговорення стратегії дослідження, збереження та промоції історико-культурної спадщини регіону.
За час реалізації проєкту можемо стверджувати, що інтерес мешканців та туристів до історії нафтогазової галузі Бориславсько-Сяноцького регіону зростає! Розповсюдження інформації про історико-культурні пам’ятки Борислава та ґміни Сянок дає шанс для локальних бізнесових ініціатив – місць ночівель та харчування, туристичних операторів та гідів-екскурсоводів. Тим більше, що поруч є місця із високим туристичним потенціалом – Карпати, курорти Трускавець і Східниця, які щороку приймають сотні тисяч туристів.
Учасники проєкту вірять, що його реалізація є лише першим кроком у співпраці між партнерами. Виконані діяльності та дослідження, а також відносини, набуті у проєктах, стануть міцною основою для майбутньої співпраці!